Den větru: Aneb jak nám mohou větrné elektrárny ulehčit život

6. 6. 2016

Havlíčkobrodsko–Nenechte si ujít. Den větrné energetiky u příležitosti Světového dne větru Kdy: sobota 11. června 2016 (9:00 – 16:00).

Den větru: Aneb jak nám mohou větrné elektrárny ulehčit život
6.6.2016    Havlíčkobrodský deník  str. 17  U nás doma  kh
 
Kde: na pěti místech ČR s větrnými elektrárnami, Oldříšov u Opavy (Moravskoslezský kraj), Věžnice (Vysočina),Klíny (Ústecký kraj), Hať (Moravskoslezský kraj), Zlatá Olešnice (Královéhradecký kraj).
Hlavní akce pro veřejnost proběhnou v Brně (náměstí Svobody) a Chrudimi (továrna SIAG). Co se bude dít? Užž po jedenácté se u příležitosti Světového dne větru otevírají pro širokou veřejnost vybrané větrné elektrárny po celé naší zemi.
Kromě komentované prohlídky samotné elektrárny je připraven bohatý doprovodný program. Akce jsou vhodné pro fotografy.

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ AKCE

Zlatá Olešnice – vyhlídka z obřího jeřábu, který vás zdvihne až k vrcholku větrné elektrárny. Brno – exponát dvacetimetrové lopatky větrné elektrárny, model chytré domácnosti využívající elektřinu z obnovitelných zdrojů, koncept komunitního vlastnictví obnovitelných zdrojů, pokus o zápis rekordu v počtu dětmi namalovaných větrných elektráren. Věžnice – projížďky elektromobily. Chrudim – procházka interiérem větrné elektrárny prostřednictvím 3D simulace, odborná exkurze úspěšnou továrnou vyrábějící a vyvážející komponenty na větrné elektrárny. Pro akce v Brně a Chrudimi jsme připravili podrobnější pozvánku, kterou obdrží zájemci v Jihomoravském a Pardubickém kraji. Víc informací o programu a lokalitách na webu Hnutí DUHA a ČSVE podají experti České společnosti pro větrnou energii experti Hnutí DUHA provozovatelé větrných parků.
Nejsme větrné Dánsko, existuje u nás podle nezávislých studií Akademie věd dostatek míst, abychom větrnou energií dokázali pokrýt třetinu spotřeby elektřiny. Rozvojem větrné energetiky by u nás mohlo vzniknout 23 tisíc nových pracovních míst, jak uvádí loňská studie. Podaří-li se prosadit novelu zákona, kterou chystá Hnutí DUHA společně s Komorou OZE, budou se obce, občané nebo zemědělci a drobní podnikatelé moci stát snadněji spoluvlastníky obnovitelných zdrojů. Peníze získané provozem elektrárny tak zůstanou v daném místě či regionu. Přestože je tento model vlastnictví rozšířený v západní Evropě, objevují se první pokusy i u nás.
Jednou takových z obcí je Věžnice na Vysočině, kde se lze i zeptat místních lidí, jaké to je žít v sousedství s větrnou elektrárnou.

***

Potřebné kontakty na pořadatele Štěpán Chalupa, místopředseda České společnosti pro větrnou energii; stepan.chalupa@csve.cz, 603 420 387 Martin Mikeska, vedoucí programu Energetika, suroviny, ekonomika v Hnutí DUHA; martin.mikeska@hnutiduha.cz, 603 780 670. Brno Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, jiri. kozelouh@hnutiduha.cz, 723 559 495 Chrudim Štěpán Chalupa, místopředseda České společnosti pro větrnou energii; stepan.chalupa@csve.cz, 603 420 387 Oldříšov u Opavy (MS), Jiří Přikryl; prikryl@ostwind.cz, 607 118 910 Věžnice (VY), Martin Schreier; martin.schreier@cez.cz, 725 765 848 Klíny (UST), Jiří Herzig; altenerg@tiscali.cz, 606 620 872 Hať (MS), Jan Mušálek; musalek@msanit.cz, 777 153 960 Zlatá Olešnice (KH), Jiří Trojan; jiri.trojan.wind@seznam.cz, 737 628 206.

Nahoru
Menu:
Hlavní navigace: